Windows’u Etkinleştirme

Windows’u Etkinleştirme

Windows işletim sistemi çeşitli nedenlerden dolayı yeniden etkinleştirme isteyebilir. Bilgisayarın korunması için bu gerekli bir işlemdir. Peki Windows etkinleştirme nasıl yapılır? Windows’un herhangi bir sürümünün yüklenmesi durumunda zaten etkinleştirme işlemi zorunlu yapılır. Söz konusu bir sistem hatasının veya bilgisayara yüklenen yeni bir donanımın ardından da Windows etkinleştirme isteyebilir. Son sürüm Windows 10 için çeşitli etkinleştirme seçenekleri mevcuttur.

Windows 10 Etkinleştirme Yöntemleri Ve Uygulanması

Windows 10 kurulumu sırasında etkinleştirme işlemi kolaylıkla yapılır. Kurulum işleminin ardından etkinleştirme anahtarı ekrana gelir ve belirlenen 25 karakterli anahtardan sonra ileri tuşuna basılır. Kısa süre sonra etkinleştirme işlemi tamamen tamamlanmış olacaktır. Ürün anahtarı mevcut değilse Windows kurulumundan sonra da bu işlemi yapmak mümkündür.

Kurulan Windows penceresinde “Başlat” menüsünden “Ayarlar” menüsüne gelinir ve “Güncelleştirme ve Güvenlik” bölümü açılır. Sağ tarafta yer alan Etkinleştirme sayfasına gelinerek “Ürün Anahtarı Değiştir” seçeneği tıklanır. Burada anahtar girilir ve ileri tuşu ile etkinleştirme işlemi başlatılır. Kısa süre sonra Windows etkinleştirme işlemi tamamlanmış olacaktır. 

Dijital Lisans İle Windows Etkinleştirme

Daha önce etkinleştirme işlemi yapılmış fakat yeniden gerekli ise Microsoft dijital lisans ile tekrar bu işlem gerçekleştirilebilir. Windows kurulum işlemi yapılır ve ardından etkinleştirme penceresine anahtarım yok seçeneği seçilir. Yeni bir pencere açılacaktır ve buraya Microsoft hesap bilgileri girilmesi gerekir. Ardından etkinleştirme işlemi başlar ve kısa sürede tamamlanır.

Peki, kurulum sonrası Windows etkinleştirme işlemi Microsoft dijital etkinleştirme ile nasıl olur? Kurulumu tamamlanan Windows’un “Başlat” menüsüne gelinir. “Ayarlar” menüsünden “Güncelleştirme ve Güvenlik” bölümü seçilir. Açılan pencerede yer alan sağ alt bölümden “Etkinleştirme” sayfası açılır.  “Sorun Giderme” maddesi seçilir ve ilerlenir.

“Windows Etkinleştir” > “Son zamanlarda bu cihazdaki donanımı değiştirdim” seçeneği seçilir ve Microsoft hesap bilgileri ile giriş yapılarak ilerlenir. Cihaz bulunduktan sonra etkinleştirme işlemi başlatılır ve kısa sürede tamamlanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*