Windows 10 Stop Code Hatası Çözümü

Windows 10 Stop Code Hatası Çözümü

Windows 10 stop code hatası, bilgisayarın depolamasında oluşan bir hata türüdür. Eğer hafızanın üzerinde bir depolama durumu var ise yetersiz depodan kaynaklanan bir hata olarak karşımıza çıkar. Bununla birlikte bu hataya neden olabilecek farklı sebeplerde olabiliyor.

Windows 10 Stop Code Hatası Neden Olur?

Bu hatanın en başlıca nedeni, var olan yazılım sürümünde normal bir şekilde çalışmayan programlar ve sürücülerdir. Bunun dışında bozulmuş olan sistem dosyaları, virüsle bulaşan ve yazılımı etkileyen sorunlar ve yetersiz depo alanı da bu hataya sebep olabiliyor.

Ayrıca nadiren de olsa, bilgisayarın anakart başta olmak üzere kablolarında oluşan sorunlar ve hava dolaşımının tam olarak çalışmaması da bu soruna neden olabiliyor.

Windows 10 Stop Code Hatası Çözümü

Bilgisayarı açtığınızda karşınıza çıkan Windows 10 stop code hatası ya da mavi ekran hatasının ise çözümü için hatanın kaynağına bağlı olarak farklı çözüm yolları bulunuyor.

Eğer kablolarla ilgili bir sorun ise, kabloların düzgün bir şekilde tekrar bağlanması ya da en baştan kurulması gerekir ancak bunun için yetkili servisle görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Yetersiz depolama alanını sorununda ise güncellemeleri takip etmeli ve bilgisayarı başlatmadan önce karşınıza gelen güncelleme ekranını kapatmayarak işlem adımlarını takip etmeniz mavi ekran durumunun oluşumunu engelleyecektir. Güncelleme ile alakalı bir sorun olduğunda ise, ayarlar sekmesinden güncelleştirmeleri kaldır seçeneğini tıklamalı ve ardından sistem geri yükle işlemini gerçekleştirerek eski haline getirmelisiniz. Bu işlem sonrasında mavi ekran sorunu da çözümlenebilir.

Bozulmuş ya da çalışmayan sistem dosyaları için bilgisayarda sağ alt köşede yer alan pencere menüsünde yer alan seçeneklerden sistem geri yüklemeyi seçerek talep ettiğiniz bir geri yükleme zamanını seçerek sorunu çözümleyebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*